KWARTALNIK ARTYSTYCZNY nr 96

ISSN 1232-2105

236 str., 160 x 235 mm, oprawa miękka

Więcej szczegółów

Więcej informacji

„Kwartalnik Artystyczny. Kujawy i Pomorze” ukazuje się od 1993 r. Eseista i krytyk literacki prof. Aleksander Fiut określił pismo jako „cud pracowitości i samozaparcia”. Od 1995 r. redaktorem naczelnym jest pisarz i laureat Nagrody Fundacji Kościelskich Krzysztof Myszkowski. Ukazało się już 96 numerów „KA” – obecny numer jest jednocześnie jubileuszowym w roku otwierającym obchody 25-lecia pisma. Swoje teksty opublikowało w „KA” ponad pół tysiąca autorów: pisarzy wybitnych, ale również młodych i debiutantów, którzy „raczej współtworzą, niż modyfikują jego tradycyjną formułę” pisma. Obecnie publikują i współpracują z „KA” m.in.: Aleksander Fiut, Michał Głowiński, Marek Kędzierski, Antoni Libera, Stefan Chwin, Leszek Szaruga, Ryszard Krynicki, Renata Gorczyńska, Piotr Sommer, a w numerach archiwalnych znajdzie czytelnik poezję, prozę i wypowiedzi m.in.: Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza (wiele z jego ostatnich utworów było w „KA” pierwodrukami), Zbigniewa Herberta, Julii Hartwig, Jana Błońskiego, ks. Jana Twardowskiego, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Kazimierza Hoffmana, Ryszarda Kapuścińskiego, Stanisława Lema, Juliana Kornhausera. Poezja, proza, esej (w tym liczne tłumaczenia z języków obcych), rozmowy z pisarzami, recenzje, noty o książkach prezentowane są w stałych działach.


Numer 96 zawiera prywatne kalendarium Krzysztofa Myszkowskiego na 25-lecie „KA” oraz Głosy i Glosy w związku z jubileuszem pisma, wiersze, prozę poetycką i teksty Czesława Miłosza, fragment „Elektry” Sofoklesa w nowym tłumaczeniu Antoniego Libery, poezję Walta Whitmana w tłumaczeniu Andrzeja Szuby, Ireneusza Kani, Michaela Krügera w tłumaczeniu Ryszarda Krynickiego, Julii Hartwig, Jerzego Kronholda, Krystyny Dąbrowskiej, Krzysztofa Siwczyka, wiersze i prozę poetycka Artura Szlosarka, prozę Mindaugasa Kvietkauskasa w tłumaczeniu Beaty Kalęby i listy Julii Hartwig i Artura Międzyrzeckiego do Jarosława Iwaszkiewicza.
Oprócz tego w najnowszym numerze „KA”: niepublikowany utwór Zbigniewa Herberta „Miron” – w edycji Ryszarda Krynickiego oraz Varia. Jak zwykle czytelnik znajdzie też omówienia najważniejszych książek z kwartału w dziale Recenzje i Noty o książkach.

test