MUZEA KUJAW I POMORZA. BYDGOSZCZ. LEON WYCZÓŁKOWSKI

ISBN serii 978-83-63921-00-2


Inspiracja wydawnicza serii: Henryk Martenka

Autor zdjęć: Wojciech Woźniak

Ikonografia: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Autorzy tekstów: Michał F. Woźniak, Jolanta Baziak

Autor not: Ewa Sekuła-Tauer

184 str., 210x330 mm

oprawa twarda

płótno, lakier punktowy, srebrzenie, tłoczenie

Teksty i noty w językach: polskim i angielskim

Więcej szczegółów

Stan: Ten produkt nie występuje już w magazynie

0,00 zł

Więcej informacji

„Leon Wyczółkowski” – to pierwszy album z serii „Muzea Kujaw i Pomorza”, poświęcony Leonowi Wyczółkowskiemu i jego twórczości zgromadzonej w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy.


Publikacja powstała z okazji Roku Leona Wyczółkowskiego, który właśnie się kończy. Życie i twórczość „Wyczóła” przybliżają: Michał F. Woźniak – „Leon Wyczółkowski – artysta i patron bydgoskiego muzeum” i Jolanta Baziak w eseju „Leon Wyczółkowski – tytan pracy, wybitny artysta”. Z lektury wyłania się obraz twórcy niezwykłego i bez reszty oddanego swojej pasji uwieczniania w oleju, akwarelą, ołówkiem i w litografii otaczającego go świata – ludzi, przyrody i przedmiotów. Widzimy także Leona Wyczółkowskiego jako patriotę, kochającego Ojczyznę, który swą bogatą kolekcję dzieł sztuki i rzemiosła artystycznego przekazał w 1921 r. Muzeum Wielkopolskiemu w Poznaniu. Autorzy przybliżają również związki artysty z z regionem kujawsko-pomorskim – wszak ostatnie lata życia spędzał także w ukochanym Gościeradzu, niedaleko Koronowa.

Album prezentuje jednak przede wszystkim dorobek artystyczny Leona Wyczółkowskiego –autoportrety, portrety, m.in. tak piękne, jak „Portret kobiety” czy „Portret kobiety z różą”, pejzaże – w tym z ukochanej Ukrainy, Tatr i Wierzchlasu – gdzie uwieczniał staropolskie cisy, widoki polskich miast, martwe natury. Możemy zobaczyć także najświeższy nabytek bydgoskiego muzeum – obraz „Brama Floriańska”.

Walorem tego albumu jest elegancka płócienna oprawa i subtelna szata graficzna, bowiem o pięknie publikacji stanowią dzieła Mistrza Wyczółkowskiego – ich kolory, tematyka i bogactwo technik graficznych.
Cała seria „Muzea Kujaw i Pomorza” ukaże się w latach 2013–2015.