KWARTALNIK ARTYSTYCZNY 99

ISSN 1232-2105

210 str., 160 x 235 mm, oprawa miękka

Więcej szczegółów

Stan: Ten produkt nie występuje już w magazynie

0,00 zł

Więcej informacji

„Kwartalnik Artystyczny. Kujawy i Pomorze” ukazuje się od 1993 r. Eseista i krytyk literacki prof. Aleksander Fiut określił pismo jako „cud pracowitości i samozaparcia”. Od 1995 r. redaktorem naczelnym jest pisarz i laureat Nagrody Fundacji Kościelskich Krzysztof Myszkowski. Ukazało się już 99 numerów „KA”. Swoje teksty opublikowało w „KA” ponad pół tysiąca autorów: pisarzy wybitnych, ale również młodych i debiutantów, którzy „raczej współtworzą, niż modyfikują jego tradycyjną formułę” pisma. Obecnie publikują i współpracują z „KA” m.in.: Aleksander Fiut, Michał Głowiński, Marek Kędzierski, Antoni Libera, Stefan Chwin, Leszek Szaruga, Ryszard Krynicki, Renata Gorczyńska, Piotr Sommer, Krystyna Rodowska, a w numerach archiwalnych znajdzie czytelnik poezję, prozę i wypowiedzi m.in.: Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza (wiele z jego ostatnich utworów było w „KA” pierwodrukami), Zbigniewa Herberta, Julii Hartwig, Jana Błońskiego, ks. Jana Twardowskiego, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Kazimierza Hoffmana, Ryszarda Kapuścińskiego, Stanisława Lema, Juliana Kornhausera. Poezja, proza, esej (w tym liczne tłumaczenia z języków obcych), rozmowy z pisarzami, recenzje, noty o książkach prezentowane są w stałych działach.

Numer 99 zawiera fragment „Brytanika” Jeana Racine’a w nowym tłumaczeniu Antoniego Libery, głosy i glosy „Najważniejsze książki 1918–2018” na stulecie niepodległości Polski, esej Czesława Miłosza „Rozmyślania w czasie pożogi”, rozmowę Grzegorza Wołowca z Michałem Głowińskim zatytułowaną „Wokół intertekstualności. Sprawy powieści”, dwie strony z notatnika Zbigniewa Herberta z notą Ryszarda Krynickiego, a także wiersze: Michaela Krügera (w tłumaczeniu Ryszarda Krynickiego), Bogusława Kierca, Krzysztofa Lisowskiego, Kazimierza Nowosielskiego, ks. Janusza Adama Kobierskiego i Andrzeja Szuby. W numerze również wkładka fotograficzna Ryszarda Krynickiego „Pustynia Negew / krater Ramon. 32 powidoki”.

Oprócz tego w najnowszym numerze „KA” stałe rubryki: Varia – z tekstami Stefana Chwina, Krzysztofa Myszkowskiego, Krzysztofa Siwczyka, Leszka Szarugi, Piotra Szewca oraz omówienia najważniejszych książek z kwartału w dziale Recenzje i Noty o książkach.