Więcej informacji
W sercu Borów Tucholskich, na skraju Tucholskiego Parku Krajobrazowego, nad jeziorem Wielkim Cekcyńskim leży wieś Cekcyn. Tu właśnie od 50 lat działa „największa, najwspanialsza mandolinowa Orkiestra świata – Campanella”, nazwana przez borowiackiego poetę Kazimierza Rinka – „Cekcyńską Filharmonią”. Założycielem (w 1971 r.) i pierwszym dyrygentem Orkiestry był Stanisław Fiegel, nauczyciel wychowania muzycznego w szkole podstawowej w Cekcynie. Od 38 lat tę niezwykłą Orkiestrę prowadzą Anna i Adam Filipscy, od 2009 r. także z córką – dr Magdaleną Filipską – adiunktem w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, „duszą Campanelli” – jej drugim dyrygentem, aranżerem, pianistką i wokalistką.
Książka „Campanella z Borów Tucholskich” (tom II) ukazała się w związku z jubileuszem 50-lecia Orkiestry, a jej autorka, Pani Alina Wajda – przy współpracy Anny Filipskiej, zarejestrowała na kartach książki nie tylko wszystkie ważne wydarzenia w 50-letniej historii Campanelli, ale też osoby, dzięki którym stały się możliwe sukcesy Orkiestry – m.in. występy i uznanie na forum międzynarodowym, nagrania w Polskim Radiu w Gdańsku i Bydgoszczy czy TVP Bydgoszcz, wielokrotnie pierwsze miejsca w przeglądach artystycznych i konkursach muzycznych – w tym Nagroda Główna w Międzynarodowym Konkursie 42. Bydgoskich Impresji Muzycznych (2019), nagranie dziewięciu płyt. Orkiestra Campanella może się szczycić współpracą z wybitnym, o międzynarodowej sławie oboistą – Tytusem Wojnowiczem, kompozytorem i dyrygentem Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu – Adamem Sztabą czy wspólnymi występami z Marylą Rodowicz.
Dzięki Orkiestrze „Cekcyn muzyką stoi”, a muzykowanie stało się rodzinną tradycją mieszkańców borowiackiej wsi. Na pytanie, na czym polega fenomen Orkiestry Campanella, odpowiedziała w monografii Autorka: „(…) ciągłe nowatorstwo i modernizacja oraz rozwaga i dalekowzroczność prowadzących, doskonalenie instrumentarium i repertuaru, aranżacje najciekawszych i ambitnych przebojów muzyki światowej; profesjonalizm państwa Filipskich wsparty talentem ich córki Magdaleny oraz wytężona obopólna praca i wzajemne zrozumienie, obustronna mowa serc kierownictwa Orkiestry i utalentowanych podopiecznych”. Dodajmy: i wielu bardzo życzliwych osób, dzięki którym Campanella gra już 50 lat.